Вторник, Июль 23, 2019

Зелений тариф

Відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» від 04.06.2015 N 514-VIII, побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки, призначеної для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання, та має право продавати енергопостачальнику таку енергію за «зеленим» тарифом за певними умовами:

— генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з енергії сонячного випромінювання, повинні бути вмонтовані (встановлені) на дахах та/або фасадах будинків, будівель та споруд приватних домогосподарств;

— величина встановленої потужності генеруючої установки (номінальна потужність інверторного устаткування) не повинна бути більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, і не повинна перевищувати 30 кВт;

— продаж енергопостачальнику електричної енергії за «зеленим» тарифом здійснюється лише в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії самим приватним домогосподарством.

Встановлення генеруючої установки виконується Споживачем у відповідності до вимог та рекомендацій завода-виробника установки, з дотриманням вимог чинних Правил улаштування електроустановок (далі – ПУЕ), та з оформленням акту вводу в експлуатацію генеруючої установки організацією, що має ліцензію на проведення монтажних та випробувальних робіт. Споживач зобов’язаний забезпечити наявність оформлених у встановленому порядку Протоколів випробувань та вимірювань заземлюючого пристрою та автоматики генеруючої установки, відповідно до вимог ПТЕЕС.

 

Вимоги до мережевих інверторів для підключення сонячних батарей з можливістю генерації в електричну мережу ВАТ «Запоріжжяобленерго».

 

 1. Величина встановленої потужності генеруючої установки (номінальна потужність інверторного устаткування) не повинна бути більше потужності, дозволеної до споживання за договором про користування електричною енергією, і не повинна перевищувати 30 кВт.
 2. Вихідна напруга інвертора:
 • 1-фазний — 240 В;
 • 3-фазний – 400В.
 1. Частота – 50 Гц
 2. Гранично-допустиме значення коефіцієнта викривлення сінусоідальності напруги для мережі 0,38 кВ – 8%.
 3. Автоматична синхронізація частоти та фази інвертора з живлячою мережею енергопостачальника.
 4. Обладнання захистом: у разі виходу мережі із ладу, або виходу рівнів напруги або частот за дозволені межі, комутаційний пристрій вимикає вихід в електричну мережу ВАТ «ЗОЕ» (anti-islanding). Максимальний час спрацювання захисту  — не більше 100 мілісекунд.
 5. Інвертор повинен відповідати вимогам ВАТ «Запоріжжяобленерго» та бути сертифікованим для використання на території України. Інвертори для підключення сонячних батарей повинні забезпечувати відповідність показників якості електричної енергії, що генерується в електромережу ВАТ «Запоріжжяобленерго» вимогам ДСТУ 13109-97 «Норми якості електричної енергії в системах електропостачання загального призначення».

 

Заходи з безпеки при підключенні сонячних батарей з можливістю генерації в електричну мережу ВАТ «Запоріжжяобленерго»

Обов’язковим є встановлення Споживачем, лінійного роз’єднувача на території домогосподарства для можливості створення безпечних умов експлуатації генеруючої установки та електромережі ВАТ«Запоріжжяобленерго». Споживач зобов’язаний за вимогою уповноваженого представника енергопостачальника виконувати перемикання роз’єднувача для забезпечення від’єднання генеруючої установки від електромережі ВАТ «Запоріжжяобленерго».

Після встановлення генеруючої установки Споживач письмово повідомляє про це директора з енергозбуту ВАТ «Запоріжжяобленерго» через керівника структурного підрозділу (РЕМ, ЗМЕМ), на території якого розташований об’єкт Споживача, Заявою-повідомленням за формою, наведеною в Додатку  №1 (завантажити).

Разом із Заявою-повідомленням Споживач надає керівнику РЕМ (ЗМЕМ):

— копії технічної документації на комплектуючі та електричне устаткування генеруючої установки, завірені Споживачем згідно з оригіналом: сертифікату відповідності на інвертор та фотоелектричні панелі, паспорту виробника, у тому числі на державній мові, а також, оформлені у встановленому порядку Протоколи випробувань та вимірювань заземлюючого пристрою та автоматики генеруючої установки, відповідно до вимог ПТЕЕС;

— однолінійну схему підключення генеруючої установки приватного домогосподарства з використанням певного типу інвертора, заповнену в двох примірниках за одним із варіантів наданої блок-схеми (Додаток №2 (завантажити);

— однолінійну схему існуючого електропостачання за даною адресою, погоджену відповідальними особами технічних служб та енергозбуту РЕМ (ЗМЕМ);

— копії акту вводу в експлуатацію генеруючої установки, завірену Споживачем згідно з оригіналом, та ліцензії на проведення монтажних та випробувальних робіт.

Після отримання заяви-повідомлення про встановлення генеруючої установки енергопостачальник має право вимагати, а Споживач повинен надати доступ уповноваженому представнику ВАТ «Запоріжжяобленерго» для здійснення перевірки генеруючої установки на відповідність її встановлення вимогам завода-виробника та чинним ПУЕ. За результатами огляду енергопостачальником складається Акт технічного огляду встановленої форми.

 

Розрахунковий облік побутового споживача, в мережах якого встановлена генеруюча установка, повинен відповідати наступним вимогам:

 1. Розрахунковий засіб обліку електричної енергії встановлюється у виносній шафі обліку (ВШО) на зовнішній стіні будинку або на металевому щитку (по розміру ВШО), закріпленому на трубостійці, безпосередньо в місці запроектованого проходу на територію садиби, на відстані до 1 м від зовнішньої лінії паркану. Шафа повинна мати віконце на рівні циферблату (для можливості зняття показів), яке неможливо демонтувати без порушення пломб та цілісності шафи.
 2. Забезпечується можливість візуального огляду ввідної проводки від опори ПЛ 0,4 кВ до виносної шафи обліку без порушення будівельних конструкцій та інтер’єрів.
 3. Вимоги до шафи обліку:
  • висота встановлення шафи 1 – 1,7 м від рівня ґрунту;
  • мінімальна відстань від стінок шафи обліку до лічильника повинна бути не менше 50 мм;
  • наявна можливість пломбування з двох протилежних боків.

 

 1. Повинен бути встановлений однофазний (трифазний) багатофункціональний багатотарифний електролічильник активної електричної енергії на прийом і передачу з вбудованим GSM/GPRS модемом, із вмонтованими індикаторами магнітних та електричних полів, прямого включення, з базовим (номінальним) струмом 5А, номінальною напругою 220В (3х220/380 В),  класом точності не гірше 1,0.

Рекомендовані до встановлення однофазні електролічильники з  вбудованим GSM/GPRS модемом: МТХ 1А10.DH.2L2-OG4 (Tele Tec м. Одеса).

Рекомендовані до встановлення трифазні електролічильники з  вбудованим GSM/GPRS модемом: SL7000, ACE6000 (Actaris, Шлюмберже); LZQJ (ТОВ «ЕМН Україна»  м.Київ).

 1. Згідно ПУЕ перед лічильником за напрямком потоку потужності встановлюється ввідний автоматичний вимикач, номінальний струм якого відповідає дозволеній до використання потужності за договором.
 2. Забезпечується цілісність та збереження ввідного проводу від точки приєднання до приладу обліку.
 3. Розрахункові засоби обліку електричної енергії встановлюються відповідно до вимог гл.1.5.ПУЕ, ПКЕЕН та проектних рішень.
 4. Передбачається пломбування виносної шафи обліку, усіх елементів розрахункового обліку та дооблікових комутаційних апаратів.